HTML

TAO @ Nagyvilág

Friss topikok

Pár dolog, melyet meg- és újratanultunk az út alatt

2013.09.17. 08:58 tao

AVAGY
Kéretlen ön-tanácsok, álokoskodás és spanyolviasz

Minél több a kínai és az indiai bevándorlók száma egy országban, annál jobb az ország gazdasági helyzete világszinten.
Ezt egy kínaitól hallottuk, talán Sydney-ben, ahol több ázsiait láttunk, mint ausztrált. Mondjuk ne lepődjetek meg, hogy Magyarországon is egyre többet láttok, mert MINDENHOL egyre többet látsz. A gazdasági helyzetet nem az mutatja, hogy vannak, hanem az, hogy hány millióan vannak egy országban. 

Minél több a rémhír egy országos TV-híradóban, annál nagyobb a diktatúra az országban.
Úgy is kezdhettük volna, hogy minél több a csatorna a TV-ben...

A fehér emberek barnák akarnak lenni, a barnák meg fehérek.
Ha nyaralás után visszamész a munkahelyedre, boldogan zsebeled be a "De szép barna vagy!" irigykedő megjegyzéseket. Az egyébként teljesen egészséges lányok-fiúk ezért égetik magukat szarrá a szoliban. Ám így van ez fordítva is, és most nem valami Michael Jackson példával akarok dobálózni. Indiaiak, ázsiaiak, dél-amerikaiak kultúrájában a fehér a szép és a menő. Ők bőrfehérítő krémeket és szereket használnak mindenhol. Mindenki azt hiszi, hogy kevésbé látszik a bőrhiba, szebb lesz tőle, ésatöbbi, ha barna vagy éppen fehér lesz a bőre. Mi értetlenül nézünk rájuk, hogy bakker, gyönyörű kreol bőre van annak a brazilnak, miért akar fehér lenni? Esetleg ki is nevetjük őket. Ők meg minket. 

Ha túl sokat gondolkodsz, megfájdul a fejed.
Thya mondta. Nekem. Szerintem igaza van.

A napok hosszúak, az évek rövidek.
Ki gondolta volna? 

Minél a nyugatitól távolabb álló, szegényebb, és elmaradottabb  egy ország, annál kevesebb a koldus.
Furán hangzik, de ezt tapasztaltuk. A koldulás a "gazdag nyugati világ" találmánya, ha igazán szegény, harmadik világbeli országba mész, nem sok koldust látsz. A "gazdag világban" jelen van a szociális segély, az adomány, az alapítványok. Megvan a "fentről majd segítenek" illúziója. A nagyon szegény országokban ennek még a gyenge illúzió-utánzatát sem tudják megteremteni. Az emberek tudják, hogy nem számíthatnak az államra, sem másokra (kivéve a saját családtagjaikat). Jó példa erre Vietnam, vagy Indonézia: európai mércével nézve nagyon szegény országok (egy nehéz fizikai munkás keresete Indonéziában, vidéken nem éri el a havi 6000 forintot!), koldust azonban nem láttunk egyet sem. A turisták által gyakran látogatott helyeken viszont ezerrel nyomulnak, mindent el akarnak adni neked, bármilyen szolgáltatást vállalnak. Ezért olyan idegesítő például Balin, hogy nem tudsz 10 métert sétálni a turisztikus helyeken anélkül, hogy ne ajánljanak fel taxit, tuktukot, ruhát, szuvenírt, kaját, újrahasznosított szemétből készült szatyrot, túraprogramot, masszázst, cipőjavítást, mindent, amit csak lehet. De nem koldulnak. Minden esetben valamit adni akarnak a pénzedért. Van, aki kézzel szívószálakból hajtogat egy bábu-szuvenírt, és azt árulja. Ott ez a szokás. Persze vannak kemény árnyoldalai is... láttam már Afrikában egy élő, védett óriásteknőst áruló 10 éves gyereket. Egyébként mostanában a koldusok is kezdenek előjönni, de leginkább csak a külföldiek által látogatott területeken.

A világ telis-tele van felesleges bullshit-tel, ami elvonja a figyelmed az igazán fontos dolgokról.
Facebook, TV-műsor, munkahelyi játszmák, társadalmi erőfitogtatások, politika... folytathatod a sort.

Szakadéknyi különbségek vannak kultúrák, országok és népek között. Alapvetően mind különbözőek vagyunk.

Akármerre mész, az ember mindenhol ember. Alapvetően mind ugyanolyanok vagyunk.

A természet még mindig hatalmasabb az embernél.
Akármilyen fejlett nanotechnológiákkal, 3D-nyomtatóval, robotrepülőgépekkel és nukleáris hatalommal rendelkezünk, ha jön egy tsunami, egy földrengés, malária vagy mérgeskígyó, esetleg csak egy nagyobb tengeri hullám fürdőzés közben, azonnal szembesülhetsz halandóságoddal. Vannak és lesznek dolgok, amikre nincs gyógyszer, nincs megoldás vagy immunitás.

Különböző, egymástól gyökeresen eltérő vallások is nagyon jól meg tudnak élni egymás mellett, ha akarnak.
Láttunk rá példát. A keresztes háborúk, a dzsihádok, és társaik a történelem során már bebizonyították, hogy semmi közük nincs a valláshoz, csak jó ürügyek egy valakiknek érdekében álló háborúra.

A világ népességét tekintve mi a szerencsés felső 10% közé tartozunk azáltal, hogy minden nap van mit ennünk, van elérhető ivóvizünk, és fedél a fejünk felett.

Használj kevesebb vizet!
Rengeteg vizet pazarlunk. Fogat lehet mosni 1 dl (fél pohárnyi) vízzel, és meg lehet borotválkozni 1 liternél kevesebből. Tudom, mert az út alatt muszáj volt. A fenti tanács mű-greenpeace-eskedésnek tűnhet, hiszen Magyarországon rengeteg ivóvíz van, az előrelátható jövőben nem lesz gondunk vele. Úgy legyen.
Tényleg szerencsés, vízbő területünk van. Kiváltságosak vagyunk, de ez nem lesz mindig így. Az olajválság után pár évtizeddel állítólag a vízválság következik. Az ivóvíz hiánya azonban már sok helyen MA is probléma. Gyakorlatilag mindenhol az volt, amerre csak jártunk az út alatt! Az egy dolog, hogy az afrikai országokban így van, ezt mindenki tudja. Minket például azonban meglepett, hogy még Ausztráliában - a világ egyik legfejlettebb és legerősebb gazdaságával rendelkező országában - is ránk szóltak, hogy ne pazaroljunk annyi vizet. Minden ausztrál háztartásban, ahol megfordultunk, volt a zuhanyzóban egy kis óra (a homokórához hasonló), ami 8 percet mér neked, ami náluk az ajánlott zuhanyzási idő.

Igyál több vizet!
Ez is azok közé tartozik, amit te is tudsz, és te sem fogadod meg, amíg a szervezeted vagy az orvosod nem szól rád. Tudjuk, mi is így vagyunk-voltunk vele.  Nem baj, azért is leírjuk: igyál több vizet! Ne kólát, ne sört. Az jó lesz "desszertnek" (ha muszáj), de szomjoltásra alkalmatlan, a szervezetednek hidratálásra van szüksége, nem cukorra és mesterséges anyagokra.

Mindenki a világot (országot, kormányt, szomszédot, főnököt, amerikát, zsidókat, arabokat...) okolja mindenért, és a világot akarja megváltoztatni. Kevesen ismerik fel, hogy saját magunkkal kéne kezdeni.
Nem saját, valami híres ember mondta, és nem is teljesen így - de tetszik.

8 komment

Címkék: utózöngék

A bejegyzés trackback címe:

https://mozgo.blog.hu/api/trackback/id/tr476430947

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

L* 2013.09.17. 19:29:39

Ez jó volt, tetszett! :):)

Sneer 2013.09.17. 23:28:04

Ez egy bölcs poszt volt. :) Minél több a csatorna a TV-ben... annál több hülyeség árad belôle :) Ezen fehérítésen már akkor elcsodálkoztam amikor meséltetek szóban.Nagyon lükék tudunk lenni mi emberek. "A napok hosszúak, az évek rövidek." Errôl ez jutot eszembe: A másnapok hosszúak, a teleportok haza rövidek" Vízre nagyon kell vigyázni és hihetetlen hogy mennyire pazaroljuk.Remelem jelentôs fordulat áll be ebbe a témába a közgondolkodásba nálunk is!

Daru 2013.09.18. 10:10:47

Nagyon jó poszt volt! Olyan látásmódot mutat, mely a világ egészét szemléli. Nagyon fontos gondolatokat tartalmaz, és úgy látom, hogy az utazásotok ezeket a gondolatokat megszilárdította, azáltal, hogy megtapasztalhattátok érvényességüket a világ (majd)minden pontján. "Ha túl sokat gondolkodsz, megfájdul a fejed." XD Van benne valami, de nem szó szerint. Az élet a tapasztalatszerzésről, a tanulásról szól (és ennek átadásáról) - szerintem. És ehhez elengedhetetlen tevékenység a gondolkodás. Gondolkodni kell. Elmélkedni kell. Hülyeségeken agyalni, feleslegesen és tények nélkül kombinálni... na az baromság. Abba tényleg belefájdul az ember feje! "Különböző, egymástól gyökeresen eltérő vallások is nagyon jól meg tudnak élni egymás mellett, ha akarnak." Így van. :) Ha minden vallást a maga tiszta filozófiájában tekintve gondolatban egy-egy irányvektorként ábrázolnák (tehát azt, hogy a vallás filozófiája merre mutat) akkor azt tapasztalnánk, hogy ezek az irányvektorok egy pontba mutatnak. ;) Hát ez az oka. "Használj kevesebb vizet!" Ez egy érdekes dolog. Mi még a WC-t is ivóvízzel húzzuk le. Azért erre (jó) pár ember rácsodálkozna, és valljuk be elég eszetlen dolog. :\ De probléma mögött sokkal egyetemesebb felismerés lakozik. Minden földi erőforrással gondosan kell(kellene) gazdálkodni. Nem csak vízzel. Mindennel! Csak a feltétlen szükséges mennyiséget kellene felhasználni. Ez rengeteg bajtól óvná meg az embert. Pl. gondoljunk a mértéktelen evésre: elhízáshoz vezet, az pedig számtalan betegséghez. Vagy ez eszetlen fosszilis tüzelőanyagok használata, mely a levegőt szennyezve allergiát, rákot, tüdőbetegségeket okoz. Ezernyi plusz tehet, melyektől megszabadulhatnánk, ha ésszerűen használnánk lehetőségeinket. Ehelyett igyekszünk az okozatokat kezelni: Pl. megpróbáljuk a rák ellenszerét megtalálni. Pedig mindig az kiváltó okot kell megszüntetni, és nem az okozatot kezelni (ezt a politikusok is megtanulhatnák már végre). Jelenleg a Föld bolygón élő összes ember teljes ellátottságban és egészségben élhetne (víz, élelem, fedél), ha forrásainkat hatékonyan tudnánk kezelni és hasznosítani. Na ennyi, mert dolgozni is kéne. :DDD

_Árpi_ 2013.09.18. 14:03:17

L: pedig nem "jónak" szántam ;) Sneer: nagy igazságok folynak ki az ujjaidból, a teleportos különösen :D Daru: A gondolkodós mondatot kitalálhattad, hogy értjük. :) Leginkább arra, hogy ne stresszeld/kombináld túl magad, mert nincs értelme. A tapasztalatszerzés, az elmélkedés, a tanulás más téma, ismersz etéren. ;) A WC-ben folyó ivóvíz egyébként kicsit más téma. Beszélgettem pár éve egy vízügyes szakemberrel erről. Ő elmagyarázta nekem, hogy igenis van mögötte ráció. Valóban pazarlása az ivóvíznek, azonban ez az, ami megakadályozza a járványok terjedését. A járványok, betegségek egyik legalapvetőbb közvetítő közege a víz (mindig is az volt). Ha nem tisztított víz kerülne a háztartásokba, bizony következményekkel járna. Ezen felül pedig a tisztított vizet nem lehet keverni a nem-tisztítottal, tehát az egész ország vízvezeték-rendszerét lehet előlről kezdeni... szóval sajnos a jelenlegi álláspont szerint az a legolcsóbb és a legegyszerűbb megoldás, ha pazaroljuk az ivóvizet. A földi erőforrások gazdálkodási elveivel természetesen - elméletben - egyetértünk. :) A gyakorlati megvalósítása azonban közel sem olyan egyszerű, mint gondoljuk. Hiába lenne képes a Föld ellátni a bolygón élő összes embert elegendő élelemmel még ma is, sőt még 5 év múlva is, amikor már 10 milliárdan leszünk, ennek a gyakorlati megvalósítása még akkor is baromira komplex probléma lenne, ha a világpolitika teljes erővel támogatná, nem pedig hátráltatná.

Daru 2013.09.18. 15:01:38

TAO: Igen, ez így van. A vízfelhasználás így alakult ki. Én is ivóvízzel öblítem, mert nincs más elérhető megoldás. Nyilván ezt nem lehet csak úgy megváltoztatni. De pl. egy új építésű toronyházat már lehet úgy tervezni, hogy pl. hasznosítsa az esővizet (akkár WC öblítésre). Az erőforrás gazdálkodásról szóló elmélkedésem pusztán elméleti, és feltételez egy utópisztikus világot. :) Abban viszont nem vagyok biztos, hogy annyira komplex feladat lenne, ha a világpolitika támogatná, mivel a szükséges technológiákkal már rendelkezünk (igaz a szükséges életfilozófiával csak nagyon kevesek) ... de tény, hogy jelenlegi világhelyzetben ez egyszerűen kivitelezhetetlen.

L* 2013.09.18. 19:46:56

A "jót" kb úgy értem, ahogy Daru leírta, tetszettek a gondolatok...csak néha agyonnyom az idő és távirati stílusban fogalmazok.:)

_Árpi_ 2013.09.19. 08:53:49

Rendicsek ;)

Z____ 2013.09.30. 06:02:57

Azon a kornyeken ahol en vagyok ott nem lehet allitani a viznyomast a furdoben csak a hofokot. Eleinte furcsa volt, de meg kellett szokni. Nem latok vendegul vallasi zoldeket, mert ongyilkosak lesznek, ha meglatjak, hogy milyen az igazi takarekossagtalansag. :) Valaki esetleg egy kolat? Amugy zsir a lista. :]
süti beállítások módosítása