HTML

TAO @ Nagyvilág

Friss topikok

Hanoi-ba érkezve

2013.08.06. 11:12 tao

Mostantól bevezetünk egy új fogalmat, illetve kategóriát. :) A "kettőstükör" címkével rendelkező bejegyzések 2 különböző szemszögből írják le ugyanazt az élményt, ezáltal válaszolva a korábban felmerült igényekre, miszerint Thya szemével is érdekes lenne látni a kalandokat.  Hát tessék!

Thya szemével

Malajzia fővárosát utoljára elhagyva megérkeztünk Vietnám fővárosába, Hanoi-ba. Az idő fantasztikus: meleg, párás és ömlik az eső. Erre is számítottunk, elvégre monszun időszak van, amit szerencsére eddig más Dél-Kelet-Ázsiai országokban kibekkeltünk. Tudtuk, hogy előbb vagy utóbb be fog következni, úgyhogy csendes beletörődéssel elfogadtuk a helyzetet és nekiindultunk a szálláskeresésnek... a szállást, amit 45 perc keringés után sem talátunk meg, mint kiderült, nemrég bezárták. Fasza... a tippet még egy sráctól kaptuk Raileyben (Thaiföldön). Nem tudhatta... Így kezdődött.

Vietnám érdekes ország. Részemről alig vártam, hogy ideérjünk. Annyira misztikus, annyira meghurcolt (lásd Vietnámi Háború). Nagyon furdallta az oldalam, hogy milyen lesz. Malajzia elég modern és fejlett ország, bár engem kicsit mindig zavart, hogy muszlim. Sosem tudtam, mikor oké a rövidnadrág. Még a Perhentian-szigeteken is mindig a hátam mögé lestem, ki néz rám rossz szemmel az ujjatlan felsőm miatt. Ez a paranoiám egy perc alatt elmúlt Vietnámban. Még a tradícionáis öltözékük is bejön (szerválnom kell egy olyan rucit valahonnan, de ahh drága). Az utcán pedig magassarkúban, popónaciban, mini ruhákban robogón száguldozó, festett vietnámi leányzók mindenfele. Huhh, megkönnyebbültem. Mehet a rövidnaci. A forgalom amúgy félelmetes. Bár itt már meg se kottyant Indonézia, Thaiföld és Malajzia után. Kezdem látni benne a logikát. Van egy lassú, de határozott ritmusa, amit fel kell venni. Még a Cameron-felföldön kaptunk egy tippet egy csávótól: "A lényeg, hogy soha ne lépj hátra. Ha már az úton vagy, csak szépen, biztosan araszolni előre, mindenki a hátad mögött fog kerülni." És működik! Már csak ahhoz kéne hozzászoknom, hogy a busz, amin ülünk, néha unja a dugót, ezért osztott pályás autópályán inkább átmegy a szembesávokba, mert ott jobban halad (iiiigen, forgalommal szemben).
Amúgy akikkel találkoztunk korábban az út során, Vietnámról nem sok jót hallottunk, így nyitva tartjuk ám a szemünket. Ami feltűnt: jééé ezek értenek a vendéglátáshoz. Ez leginkább a Ha Long Bay-i kirándulásunkon tűnt fel. Itt már idegenvezetőnk is volt, és nem hogy beszélt angolul, de még poénodott is. A másik meg... róla egy kicsit később.

Ja igen, itt tényleg figyelni kell, hogy át ne verjenek, ezt is hallottuk. Sőt, még új taktikákkal is találkoztunk. Hihhhetetlen kérem szépen. Az árak pedig magasabbak, mint amikkel számoltunk. Még azt sem lehet megcsinálni, hogy a kis helyi kajáldába ülsz, mert no menü, no ár, és itt is 5szörösen fognak neked számlázni.

Szóval olyan 50-50 nálam a hely (Vietnám - a szerk.), mert a hangulata viszont bejön. Ha Noi hátizsákos negyedében a Sörsarok kereszteződésben vannak a bárok, és te gyakorlatilag az úttesten szürcsölgeted a sört a kis sámlidon, a robogók meg éppenhogy nem a papucsodon át hajtanak tovább. Megfizethetetlen. 
De Hanoi-ból elég volt pár nap. Az igazi nekem tetsző helyek máshol voltak... folyt köv. 

***
 
Tao szemével

Bár egyik ázsiai fővárosból érkeztünk egy másikba, mégis igencsak erős kultúr-sokk és változások értek minket. Kuala Lumpur-hoz képest, mely egy modern, menő, nyugatiak számára is élhető, kellemes hely, a vietnámi főváros egy masszív káosz. Ez már tényleg egy tipikus Dél-Kelet-Ázsiai nagyváros: kaotikus, zsúfolt, koszos, higiéniának minden téren hadat üzenő, állandóan nyüzsgő, felfoghatatlan közlekedéssel rendelkező, és Európától gyökeresen elütő hangulatú.
Bizonyos szempontból Vietnám eddig egy kicsit csalódás (azt hiszem ez az első az egész út során, hogy ezt a szót kiejtettem). Nem a kultúra miatt - az érdekes és egyedi. Nem a természeti szépség miatt - arra se lehet egy szavunk sem, gyönyörűek a tájak, amerre csak jársz. Az emberek... velük van a gond (legalábbis nekünk). Az eddig meglátogatott Dél-Kelet-Ázsiai országok közül ez az első, ahol a helyiek nem barátságosak. Nem mosolyognak rád, nem segítőkészek, sőt, ahol csak lehet, lehúznak, átvernek, kinéznek. A boltokban nincsenek kiírva az árak, hogy mondhassanak amit akarnak, és ha rájuk kérdezel, vagy ha olyan balga vagy, hogy kérdés nélkül megveszed, még jobban átvágjanak.
 
Mini-szupermarketben levesszük a polcon lévő ásványvizet.
- Mennyi? - kérdezzük, mivel nincs kiírva ár.
- 15 ezer. (vietnámi dong)
Visszarakjuk, hogy akkor nem kell.
- Oké, 10 ezer! - kiabál utánunk, de már kimegyünk.

Gyógyszertárban alkudozni kell a C-vitaminra. Áu. Akárhova mész, szemtől szembe megpróbálnak átvágni mindenhol, és ez érthetően nem tetszik nekünk. Az természetes, hogy alkudozni kell a piacon, egy helyi boltban, a taxisoknál, az utcai árusoknál. Ez mindenhol így van Ázsiában. De máshol legalább mosolyognak mellé, az alkudozás egy játék. Máshol is ötszörös árakról indulnak, de aztán lealkudod kétszeresre, és mindenki jól jár. Ő is, mert még mindig jól keresett rajta, és te is, mert még mindig jóval olcsóbban vetted meg az árut, mint otthon. De itt nem így megy. Ötszörös árról indul, aztán nem enged. Nem lehetne olcsóbban? Nem! Ha nem tetszik, húzz a francba. Tudja, hogy a szomszédban is csak ennyiért kapom meg.
Már a határátlépés is vicces volt: totál kaotikus, értelmetlen, bürokratikus papírmunka, aminek az egyetlen célja, hogy fizess. Azon múlt, hogy hány órát kell sorban állnod, hogy az üvegirodában a katonáknak épp milyen kedve van, és hogy a te útleveled éppen a dokumentum-halom aljára vagy tetejére kerül-e. (Érkezési sorrend nem számít.) Mi szerencsésen megúsztuk csupán 2 órával. Hozzátenném, hogy az első, aki lehúz az országbalépés után, az maga az állam, ugyanis fejenként 60 dolláros vízumot még sehol sem kellett fizetnünk!
Két kezemen sem tudom megszámolni, hányszor cseszekedtek már velünk, csak itt Vietnámban. Étteremben csalnak a számlával, a boltban a fizetéskor hozzágondolnak még egy nullát az árhoz, a váltási arányokról nem is beszélve. A buszon többet fizettet veled a jegyért a buszsofőr, mert külföldi vagy. Minden egyes hotelben, ahol megfordultunk, volt valami probléma (nem mindig velünk, de nagyon sokszor láttunk más vendégeket panaszt tenni).
Pedig Vietnám olcsó... lenne. Ha bármi esélyed lenne a helyi árakhoz hozzáférni. Egyszer-egyszer azért sikerült véletlenül, ilyenkor döbbentünk rá, hogy egy pohár sört 34 Ft-ért, egy jeges teát 23 Ft-ért is lehet kapni, ha olyan helyen veszed. De ezekhez az árakhoz többnyire nem férsz hozzá, csak akkor, ha kimész nagyon vidékre, de ott meg nem beszélnek angolul, és ritkán barátságosabbak. Helyi ismerős nélkül nehéz.
 
Elgondolkodtunk rajta: miben és miért más Vietnám? Mi lehet ennek az oka, hiszen annyi jót hallottunk már róla! Két dolog jut eszünkbe elsőként:
1. Az ország államformája (az eddig meglátogatott Dél-Kelet-Ázsiai országokkal ellentétben) szocializmus.
2. Az Amerikai Háború utóhatásai a társadalomra (érdekesség: mit a világ Vietnámi Háborúként ismer, itt Amerikai Háborúként tanítják az iskolában).
Ezekről órákig tudnánk filozofálgatni (meg is tettük kettesben), de megkíméllek titeket tőle. 

A másik dolog, ami nem tetszik Vietnámban, hogy szemetes. Nem csak a nagyvárosok, hanem vidéken is, mindenhol, amerre csak jártunk és volt lakott terület. Igaz, hogy eddig csak Észak- és Közép-Vietnámból láttunk bármit is, úgyhogy minden, amit írok, csak erre értendő.

Mindezek után kötelességemnek tartom megjegyezni, hogy Vietnám természeti szépsége azért még mindig lenyűgöző, és semmiképpen sem hagytuk volna ki az országot az utunkból, még mindezek tudatában sem. Ilyen is van, nem lehet minden tökéletes, ez is egy tapasztalat. 

u.i.: Most eszembe jutnak a Magyarországra érkező kizsákmányolt turisták is. Akiket a reptéri hiéna-taxisok már érkezéskor lehúznak, akiknek a számlájához az étteremben hozzáírnak egy nullát, akiket a BKV-ellenőr helyszínen euróban büntet. Ilyenkor igazán sajnálom őket, és szégyellem magam.
 
A végére Hanoi-ban lencsevégre kapott életképek.
 
Thya és a Sörsarok
 
 
Elektromos vezetékek
 
  
 
Utcai árus
 
 
Szelíd motorosok
 
 
Egy sziget-templom bejárata egy Hanoi közepén fekvő tóban
 
 
A szocializmus fellegvára a háttérben
 
 
Egy freud-i elszólás egy plakáton 
 

9 komment

Címkék: vietnám kettőstükör kultúr-sokk

A bejegyzés trackback címe:

https://mozgo.blog.hu/api/trackback/id/tr316431015

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

JoeP 2013.08.06. 14:22:47

Amit írtatok, az alapján össze nem lehet hasonlítani a vietnámi lehúzásokat a budapestivel. Mely utóbbi tényleg gáz, de nem egyedi. Én például pont az ilyen cigánykodások miatt blokkolom Prágát.

Daru 2013.08.06. 14:37:41

Nagyon tetszik a két szemszögből írt beszámoló! Egyre jobban fotóztok. Bár ez nem tudom mennyire tudatos. "A szocializmus fellegvára a háttérben" kép nagyon tetszik. Három különböző stílusban felhúzott épület, síkjaikban időrendben a jövő felé mélyülve. Maga a formai különbségek is annyira elgondolkodtatóak. Nagyon jó kép! Országunk mentségére váljék azért, hogyha itt eljön a turista vidékre, azért jó eséllyel normális árakkal, és vendégszerető emberekkel találkozik. Nyilván vannak drága helyek, és kufárok, de azért nem egy (ahogy olvasom) Vietnám. Bár néha tényleg vannak ciki dolgok. Ugyanakkor nem lehetünk velük szemben túl szigorúak. Lássuk be. 20 éven át minden nagyhatalom szó szerint irtotta őket a legbrutálisabb fegyverekkel. Ezalatt becslések szerint 5 millió vietnámi vesztette életét. Azóta pedig még 40 év sem telt el. Nem lennék én se meglepődve, ha ezért fogadnák olyan előítéletesen az idegeneket.

Sneer 2013.08.06. 19:37:25

Nagyon jó hogy ketten is irtatok.Jó ez a tükrözés.A képek nagyon jók.Nekem a kábelrengeteg tetszett legjobban. Józsikám a tízezerhuszonyolcasról kellene lecsatlakozni.7 óra amíg megtalája az adott kábelt a helyi szaki és naponta csinál egy kiálást így :).Vietnám eddig se tetszett és ez így is maradt.Köszönet a beszámolóért.

L* 2013.08.07. 08:44:55

Na végre megszólalt Thya is! Még sok ilyen tükrözős riportot kérek!!!!

krikszi 2013.08.07. 09:56:59

Köszi nektek ezt a beszámolót, ez is jólesett. Érdekesssss. Ahol Thya sörözik, na, az konkrétan nagyon "szegénynegyednek" látszik.

_Arpi_ 2013.08.07. 17:33:20

JoeP: mint az abra is mutatja, sajnos az ilyesmi a vilagon mindenhol elofordul. :S de ugy tartom, hogy az univerzum kiegyensulyozza magat eteren :) orok korforgas, mint minden: 1. a turista rosszul erzi magat egy orszagban, ezt elmondja otthon, facebookon, interneten, mindenhol 2. sok masik kulfoldi pl lemond egy orszagrol azok miatt, amiket hall 3. csokken a turistak szama, az orszag turizmusbol szarmazo bevetele gyengul 4. az orszag sok penztol elesik, erre rajon, es valtoztatni akar 5. energiat fektetnek a kulfoldiek kiszolgalasaba es boldogan tartasaba 6. a kulfoldiek elkezdik jol erezni magukat, es ezt terjesztik 7. a turizmus fellendul 8. a helyiek es az orszag ismet bovelkedik a turistakban, igy a kapzsisag megint elojon, es a vendeglatok elkapatjak magukat 9. menj az 1. pontra. Daru: mindig a tudatalatti fotozik, az igazi spiritualis fotomuvesz igy dolgozik ;) Egyebkent nem akartam Budapestet vagy Magyarorszagot fikazni, csak epp veletlen belegondoltam, hogy nem csak Vietnamban talalkozhat az ember ilyennel. Sneer: hehe, latom a kabeles dolog bejott, nem gondoltam volna. :D L: lesz meg, hamarosan ;) krikszi: beletrafaltal, az pont nem szegenynegyed :) az egy atlagos, normalis utca keresztezodes, azzal a kulonbseggel, hogy minden sarkon sort arulnak, onnan kapta a nevet. akkor kepzelheted, hogy milyen egy szegenynegyed. :) Na de nem csak rosszat akarunk am meselni Vietnamrol, a legkozelebbi poszt Ha Long Bay-rol kifejezetten pozitiv lesz. Ismet kettostukorben. :)

Daru 2013.08.07. 22:32:20

Ja, nem is gondoltam Tao, hogy fikázni akartad, csak tovább vittem a gondolatodat. JoeP-nek írt gondolatmenet sem utolsó! :)

@ 2013.08.08. 11:23:11

:) nagyon jó és érzékletes bemutatása Észak és Közép Vietnamnak. Köszönjük a kettős bemutatást, nagyon jól el lett találva, ha van kedve a művésznőnek, visszafelé is mehetne pár ilyen gondolat, észrevétel, leírás. Nagyon más egy nőnek a szemszögéből egy - egy ország TAO itt most nem lehúzni akarlak, meg tudom, h ez eredendően a Te blogod, de Thyával közösen utaztok, és jó meglátásai, meg írása van neki is. Amit írtatok az alapján nem lett a szívem csücske Vietnam, de ugyanakkor azért valahol megérthetőek a helyiek is, ugyanakkor meg nem érthetőek meg. Engem személy szerint hihetetlen mértékben tud zavarni ha az eladó bunkó paraszt, nem mosolyog, nem "dolgozik" meg a pénzéért, nem szolgáltat. A kínai mondás szerintem mindenki előtt ismert; ha nem tudsz mosolyogni nem adsz el semmit... Sajnos a párhuzam tényleg jól látható Vietnam és Magyarország között, ami a bürokráciát, adminisztrációt, kapzsiságot és mások kihasználását illeti - amolyan szocializmusi maradvány :S... Ugyanakkor Vietnam még mindig fent van a megnézendő helyek hosszú listáján :), csak úgy mint néhány magyar hely is (még :D). További jó utazást, mókolást, és várjuk, várom thya beszámolóit IS. :)

JoeP 2013.08.08. 20:56:45

@TAO: Igen, ez a ciklus létezik, egy baja van, hogy majdnem egy emberöltő a periódusideje. :) A nyolcvanas évek lehúzós Balatonja mostanában lett normális, mert a kicsit is tehetősebbek az ezredforduló környékén inkább Horvátországba mentek. Mely Horvátország körülbelül öt éve lépett az elzüllés útjára.
süti beállítások módosítása